STANDARDY DOSTĘPNOŚCI BUDYNKÓW DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI - uwzględniając koncepcję uniwersalnego projektowania


MINISTERSTWO INWESTYCJI I ROZWOJU - publikacja


Celem poradnika jest wskazanie odpowiednich rozwiązań w zakresie dostosowania zarówno projektowanych jak i istniejących budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego czy mieszkalnych wielorodzinnych do zróżnicowanych potrzeb ich użytkowników, mając na uwadze zasady „projektowania uniwersalnego”, a także uwrażliwienie obecnych, jak i przyszłych architektów, projektantów, inżynierów, pracowników administracji architektonicznobudowlanej oraz wykonawców na potrzeby osób z rożnym rodzajem niepełnosprawności. Jest on odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie związane z postępującymi procesami demograficznymi, których efektem jest starzenie się polskiego społeczeństwa. Opracowanie ma na celu dostarczenie narzędzi umożliwiających wdrażanie zasad projektowania uwzględniającego komfort wszystkich użytkowników.



WŁĄCZNIK - projektowanie bez barier - publikacja


Kamil Kowalski
WŁĄCZNIK pokazuje, jak projektować i budować bez barier miejsca pracy i przestrzeń publiczną. To pierwsze w Polsce kompendium dające wytyczne dla praktyków. Dzięki wskazówkom z WŁĄCZNIKA wspólnie będziemy mogli tworzyć miejsca dostępne, uniwersalne, po których każdy może poruszać się bezpiecznie.



MIESZKANIE DOSTĘPNE - dla osób z dysfunkcją ruchu - publikacja


prof. Ewa Nowak, Jolanta Budny, Kamil Kowalski
Niniejsza publikacja stanowi konsekwentne dopełnienie, zarówno Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, jak i powyższego rozporządzenia. Zawiera dodatkowe źródła informacji, niezbędne dla osób kreujących środowisko pracy i życia osób nie w pełni sprawnych fizycznie. Jej dużym atutem jest to, że zawiera wytyczne wyznaczone na podstawie badań populacji polskiej, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Posługując się tymi danymi mamy możliwość dostosowania wnętrza mieszkalnego, w najbardziej optymalny sposób, do potrzeb użytkowników mieszkających w naszym kraju. Zaletą tej publikacji jest także to, że zawarte w niej informacje w sposób przystępny i wzbogacony ilustracjami, dają wskazówki indywidualnemu użytkownikowi, jak dostosować przestrzeń wnętrza mieszkalnego do własnych potrzeb, wynikających z określonej dysfunkcji narządu ruchu, już na etapie projektu lub ułatwić mu modernizację pomieszczeń już zamieszkałych.